Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Briti parlamendi alamkoda hääletab Brexiti-leppe üle

Briti parlamendi alamkoda hääletab Brexiti-leppe üle

Prindi see artikkel
15. jaanuar 2019

Briti parlamendi alamkoda korraldab teisipäeval ajaloolise hääletuse Euroopa Liiduga sõlmitud Brexiti-leppe üle olukorras, kus oodatakse lahkumisleppe tagasilükkamist.

Hääletamine algab kell 19 (Eesti aeg kell 21) ja tõenäoliselt hääletatakse esmalt mitme muudatusettepaneku üle, mis võivad lepet muuta või selle sisuliselt nullida.

Kui alamkoda leppe tagasi lükkab, peab Briti valitsus edasised sammud teatavaks tegema hiljemalt esmaspäeval. Ühendkuningriik lahkub praeguse ajakava alusel EL-ist 29. märtsil.

Vähesed ootavad, et lepe pälvib heakskiidu, aga poolt- ja vastuhäälte vahe suurus võib otsustada, kas peaminister Theresa May proovib lepet uuesti parlamendist läbi saada, taotleb Brexiti edasilükkamist või paneb ameti maha. Lõppastmes võib juhtuda, et Brexit jääb üldse ära.

Üks diplomaadist allikas ütles uudisteagentuurile AFP, et kui May taotleb Brexiti edasilükkamist, on võimalik seda nihutada maksimaalselt 30. juunini, kui ametisse astub Euroopa Parlamendi uus koosseis.

May kokkulepe näeb ette 21 kuu pikkuse üleminekuperioodi 2020. aasta lõpuni, mille jooksul peavad Briti valitsus ja EL läbirääkimisi poolte tulevaste suhete üle. Suurbritannia jääb üleminekuperioodi ajaks EL-i ühisturule ja tolliliitu.

Leping sisaldab kaitsemeedet, mille järgi jääb Suurbritannia tähtajatult tolliliitu juhul, kui riik ei jõua enne üleminekuperioodi lõppu EL-iga kokkuleppele Iiri saarel tollipiiri tekkimist välistavas kaubanduslepingus. Iiri kaitsemeetme tõttu ei ole May lepet nõus toetama paljud konservatiivid ja peaministrit alamkojas toetav Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP).

EL teatas esmaspäeval Briti peaministri püüdluste toetuseks, et blokk soovib vältida Iiri tagavaraplaani jõustamist ning EL-i juhtide lubadusel kaitsemeedet mitte kasutada on “õiguslik jõud”.

May on kutsunud alamkoja saadikuid lepet toetama ja öelnud, et “kõigil lasub kohus referendumi tulemused ellu viia”. Peaministri sõnul peaksid “saadikud kaaluma oma tegude tagajärgi Briti rahva usule meie demokraatiasse”.

Alamkoda pidi lahkumisleppe üle algselt hääletama 11. detsembril, kuid May lükkas hääletuse ulatusliku vastuseisu tõttu edasi.

Allikas: BNS, 15.01.2019