Uus Eesti

Teema: Maailm, Uudised

Briti parlamendi alamkoda lükkas Brexiti-leppe tagasi

Foto: Mark Duffy / AFP / Scanpix

Foto: Mark Duffy / AFP / Scanpix

Briti parlamendi alamkoda lükkas teisipäeva õhtul ootuspäraselt ülekaalukalt tagasi Euroopa Liiduga (EL) sõlmitud Brexiti-leppe, edastasid meediakanalid. Lepe lükati tagasi 202 poolt- ja 432 vastuhäälega.

Alamkoja istungit edastati otseülekandena muu hulgas internetikeskkonnas Youtube. Briti valitsus peab edasised sammud teatavaks tegema hiljemalt kolme päeva jooksul. Telekanali CNN andmetel on tegemist Ühendkuningriigi valitsuse suurima kaotusega käesoleval sajandil.

Suurbritannia Tööpartei esimees Jeremy Corbyn teatas teisipäeval pärast Brexiti hääletust, et kavatseb esitada valitsusele umbusaldusavalduse. Corbyni sõnul arutatakse seda kolmapäeval.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles teisipäeva hilisõhtul, et peab Brexiti-leppe läbikukkumist Suurbritannia alamkojas kahetsusväärseks ja Ühendkuningriigi edasiste kavatsuste osas on vaja kiiresti selgust. “Aeg on peaaegu läbi saamas,” märkis Juncker.

Junckeri sõnul oli Euroopa Liiduga saavutatud lepe õiglane kompromiss ja parim võimalik selline. Junckeri kinnitusel leppe ratifitseerimine Euroopa Liidu poolel jätkub. Juncker tõdes ühtlasi, et Suurbritannia leppeta lahkumine liidust on nüüd tõusnud ja Euroopa Komisjon jätkab valmistumist ka selleks variandiks.

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk kinnitas teisipäeva hilisõhtul, et Euroopa Liidu liikmesriigid jäävad Brexiti osas ühtseks.

Tusk väljendas samas kahetsust Brexiti leppe tagasilükkamisega seoses Suurbritannia alamkojas. “Hääletustulemus on kahetsusväärne ja me kutsume Suurbritannia valitsust üles selgitama oma edasisi kavatsusi. Euroopa Liidu liikmesriigid jäävad oma seisukohtades ühtseks ja me jätkame mooduste otsimist vähendamaks Brexiti põhjustatavat kahju,” ütles Tusk.

Peaminister Jüri Ratas ütles teisipäeva hilisõhtul, et Ühendkuningriigi parlamendi otsus hääletada Euroopa Liidust väljaastumislepingu vastu on kahetsusväärne ning ei tee praegust keerulist olukorda lihtsamaks.

“Ootame Ühendkuningriigi valitsuse edasisi samme. Parlament on andnud peaminister Theresa Mayle selleks ettepaneku esitamiseks aega kolm päeva. Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vaheline kokkulepe liidust väljaastumiseks on parim võimalik variant praeguses keerulises olukorras ning EL on seisukohal, et seda läbirääkimisteks ei avata. Leppeta lahkumise kaasatoodav ebaselgus ja kulud on nii suured, et me ei pea seda väga tõenäoliseks,” ütles Ratas.

“Eesti koos teiste liikmesriikidega jätkab Euroopa Komisjoni juhtimisel ühiselt ettevalmistuste tegemist juhuks kui Ühendkuningriik lahkub 30. märtsil EL-ist leppeta. Meie huvi on kaitsta oma kodanikke ning oluline on, et üleminek oleks võimalikult sujuv. Valitsuskabinet arutab sel neljapäeval ettevalmistusi leppeta lahkumise stsenaariumiks. Ka Eesti õigusakte tuleb leppeta lahkumise korral muuta, eeskätt kodanike õiguste valdkonnas,” lisas Ratas.

Allikas: BNS, 15.01.2019


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/47657

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.