Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / 21. jaanuar – püha Agnese, neitsi ja märtri mälestuspäev

21. jaanuar – püha Agnese, neitsi ja märtri mälestuspäev

Prindi see artikkel
21. jaanuar 2020

PyhaAgnesPüha Agnes sündis umbes aastal 292. Ta oli 13 aastat vana, kui pühendus ristiusule. Tema armastus Jumala vastu oli väga suur ja ta vihkas pattu rohkem kui surma. Agnes oli väga kaunis ja paljud noormehed soovisid temaga abielluda, kuid tütarlaps vastas: “Jeesus Kristus on mu ainus Peig”.

Rooma prefekti poeg sai väga pahaseks, kui Agnes keeldus tema abieluettepanekust. Ta püüdis neiu otsust kõigutada kallite kingituste ja lubadustega, kuid Agnes vastas alati: “Ma olen juba lubatud Issandale. Ta on säravam kui päike ja tähed ning ütles, et ei jäta mind kunagi.”

Noormehe isa püüdis Agnest veenda Kristusest lahti ütlema, kuid see keeldus. Ta püüdis tütarlapse meelt muuta, pannes ta ahelatesse, kuid Agnese nägu säras rõõmust. Seejärel lasi prefekt neiu avalikku majja viia. Vaga neiu jäi aga sealgi puhtaks, tema juuksed kasvasid nii pikaks, et katsid ta täielikult ning taevast heideti talle hiilgav rüü.

Seepeale käskis prefekt ta ära põletada, ent Agnes seisis leekidest puutumatuna. Lõpuks anti sõdurile korraldus tal pea maha lüüa. “Ma oleksin oma Peigmeest solvanud, kui oleksin teinud teie meele järele. Tema valis mu esimesena ja ma saan Tema omaks”, ütles neiu enne surma. Agnes suri märtrina umbes 304. aastal.

Paavst Damasus ehtis tema haua vaimulike värssidega. Keiser Constantinus, kes esimesena tunnustas ristiusku ja lõpetas kristlaste tagakiusamise, oli Pühast Agnesest nii mõjutatud, et lasi viimase matmispaigas oma tütre Constantina ristida.Constantina omakorda lasi aga 349. aastal sinna basiilika ehitada.

Püha Agnese päeval, 21. jaanuaril, õnnistab Paavst pidulikult kaks lammast, kelle villast valmistatud palliumid saadetakse peapiiskoppidele.

Püha Agnes kaitseb noori tütarlapsi, kihlatuid, aednikke.

Atribuudid: lammas, mõõk

Allikas: www.neitsimaarja.ee , mis viitab järgmistele allikatele – www.catholic.org, www.newadvent.org, www.cin.org, www.scborromeo.org, George Ferguson “Märgid ja sümbolid kristlikus kunstis”