Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Paavst Franciscus kutsus austama Jeemeni vaherahulepet

Paavst Franciscus kutsus austama Jeemeni vaherahulepet

Prindi see artikkel
3. veebruar 2019

Paavst Franciscus kutsus pühapäeval kiiresti austama Jeemenis saavutatud vaherahulepet, et võimaldada humanitaarabi toimetamist läbi riigi.

“Kutsun kõiki pooli ja rahvusvahelist üldsust austama sõlmitud lepinguid, et tagada toidujagamine ning töötada elanikkonna heaks,” ütles paavst Vatikanis enne ajaloolist visiiti Araabia Ühendemiraatidesse. “Jälgin Jeemeni humanitaarkriisi suure murega,” lausus katoliku kiriku pea.

“Elanikkond on pikast konfliktist kurnatud ja paljud lapsed kannatavad nälga, kuid ei pääse ligi toiduvarudele,” ütles Franciscus. “Nende laste ja vanemate appihüüd tõuseb Jumalani,” sõnas ta.

Jeemeni sõjas on vastamisi valitsusväed ja neid toetav Saudi Araabia juhitav sõjaline koalitsioon ning Iraani toetusega huthid. Koalitsiooni ridades sõdivad Jeemenis ka Araabia Ühendemiraadid. Sõda eskaleerus 2015. aasta märtsis, kui president Abedrabbo Mansour Hadi põgenes Saudi Araabiasse eksiili ning saudide koalitsioon sekkus konflikti. Jeemeni konflikt on vallandanud ÜRO hinnangul ühe maailma rängima humanitaarkriisi.

18. detsembril jõustunud relvarahuleppega soostusid Jeemeni vaenupooled jõustama relvarahu Hodeida sadamalinnas ja seda ümbritsevas samanimelises provintsis, tõmbama väed sadamalinnast välja ning vahetama 15.000 vangi.

Paavsti pühapäevast teisipäevani kestva visiidi eesmärk AÜE-s on edendada religioonidevahelist dialoogi ja külastada katoliikluse äärealasid. Paavst osaleb Abu Dhabis religioonidevahelise dialoogi konverentsil, mille üks korraldaja on AÜE-s tegutsev Moslemi Vanematenõukogu, mille eesmärk on edendada vastukaaluks usufanatismile mõõdukat islamit. Nõukogu kutsus kokku Egiptuse Al-Azhari suurimaam Ahmed el-Tayeb, kellega paavst kohtub viiendat korda.

Esmaspäeval on Franciscusel kavas kohtumine AÜE kroonprintsiga, teisipäeval vabaõhumissa 135.000 usklikule.

Allikas: BNS, 03.02.2019