Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Paavst ja sunniislami usujuht kutsusid ühisavalduses usuvabadusele

Paavst ja sunniislami usujuht kutsusid ühisavalduses usuvabadusele

Prindi see artikkel
4. veebruar 2019

Araabia Ühendemiraatides visiidil viibiv paavst Franciscus ja maailma sunnimoslemite kõrgeim vaimulik esinesid esmaspäeval ühise üleskutsega usuvabadusele.

Paavst allkirjastas Abu Dhabis koos Kairos asuva sunniislami kõrgeima õppetooli Al-Azhari juhi šeik Ahmed al-Tayebiga dokumendi “inimvendlusest rahu ja kooseksisteerimise nimel”, mida Vatikan nimetas “tähtsaks sammuks kristlaste ja moslemite vahelises dialoogis”.

Usujuhid esinesid üleskutsega “usuvabadusele”, “sallivuse kultuuri edendamisele”, “usu praktiseerimise paikade kaitsele” ja anda vähemustele “täielikke õigusi kodakondsusele”.

“On elutähtis juurutada meie ühiskondades täieliku kodakondsuse mõistet ja lükata tagasi väljendi vähemused diskrimineeriv kasutamine, mis tekitab isolatsiooni ja alaväärsuse tundeid,” seisis dokumendis.

Sellest nähtus ka, et “vabadus on iga inimese õigus; igale inimesele laienevad usu-, mõtte-, väljendus- ja tegevusvabadus” ja et “pluralism ja mitmekesisus religiooni, nahavärvi, soo, rassi ja keele alal on Jumala tahe”.

“Fakt, et inimesi sunnitakse kindlat usku või kultuuri järgima, tuleb tagasi lükata nagu ka kultuurilise eluviisi pealesurumine, mida teised ei aktsepteeri,” lisati dokumendis.

Franciscus pidas esmaspäeval ka kõne, milles kutsus tegema lõppu kõikidele sõdadele Lähis-Idas.

“Inimkonna vendlus kohustab meid kui maailma usundite esindajaid tõrjuma mis tahes heakskiidunüansid sõnast “sõda”. Pean täpsemalt silmas Jeemenit, Süüriat, Iraaki ja Liibüat,” lausus paavst Abu Dhabis usuliidrite kohtumisel.

Franciscusest sai esimene Araabia poolsaart külastanud paavst. Teda võõrustav AÜE etendab olulist rolli Jeemeni sõjas, kuuludes Saudi Araabia juhitavasse sõjalisse koalitsiooni.

Ehkki Franciscus ei rääkinud esmaspäeval avalikult poliitikast, kutsus ta “täielikult tunnustama” kõigi Lähis-Ida elanike õigusi. Selles võib näha viidet Saudi Araabia šiiavähemusele, põgenikele ja migrantidele, kodakondsuseta inimestele ja teistele vähemustele.

“Ootan pikisilmi ühiskondi, kus erinevat usku inimestel on samad kodakondsusõigused ja kus võetakse see õigus ära vaid mis tahes vormis vägivalla puhul,” ütles paavst.

AÜE on tituleerinud 2018 “sallivuse aastaks”, kuid inimõigusorganisatsioonid on kritiseerinud riigi rolli Jeemeni sõjas, kus on alates Saudi Araabia juhitava koalitsiooni sekkumisest 2015. aasta märtsis hukkunud üle 10.000 inimese ning puhkenud maailma rängim humanitaarkatastroof.

AÜE elanikkonnast ligi neli viiendikku moodustavad moslemid, kuid riigis elab ka umbes miljon katoliiklast.

Allikas: BNS, 04.02.2019