Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Paavst Franciscus pidas AÜE-s ajaloolise missa

Paavst Franciscus pidas AÜE-s ajaloolise missa

Prindi see artikkel
5. veebruar 2019

POPE-EMIRATES/

Foto: REUTERS - Ahmed Jadallah / Scanpix

Esimese paavstina Araabia poolsaart külastanud paavst Franciscuse missal Abu Dhabis osales umbes 180.000 inimest, teatas Vatikani pressiesindaja teisipäeval.

Alessandro Gisotti ütles, et arv põhineb kohalike korraldajate numbritel.

Tema sõnul on arvus sees nii 135.000 šeik Zayedi staadionil teisipäeval toimunud üritusele pileti saanud inimesed kui ka ürituseks staadioni ümber kogunenud inimesed.

Paavst Franciscus pidas teisipäeval Araabia Ühendemiraatide pealinnas umbes 180.000 katoliiklasele ajaloolise missa, millega lõppes esimene paavsti visiit islami sünnipaika Araabia poolsaarel.

Paavst lehvitas innukale rahvahulgale, kui ta sisenes autoga Abu Dhabis asuvasse Zayedi spordistaadionile, kuhu oli vabaõhuteenistuseks üles seatud altar suure ristiga. Olukord oli erandlik ka põhjusel, et üldiselt peavad sealsetes oludes kristlased palvetama siseruumides.

AÜE piirneb islami sünnipaiga Saudi Araabiaga, kuid erinevalt naaberriigist, mis keelab kõik mitteislami palvekohad, lubab Abu Dhabi kristlastel oma usku järgida diskreetselt.

Paavst viibis AÜE-s kolm päeva ja lahkus teisipäeval. Visiidi käigus ärgitas ta lõpetama Lähis-Idas vältavad sõjad ning kaitsma kõikide kodanike õigusi. Teisipäeval pöördus ta staadionile kogunenud ja AÜE-s töötavate kümnete tuhandete võõrtööliste poole.

“Kindlasti pole teile lihtne elada kodust kaugel, tunda puudust lähedaste kiindumusest ning võib-olla tunda ebakindlust tuleviku suhtes,” lausus paavst. “Aga Jumal on truu ega hülga oma rahvast.”

AÜE-s elavad miljon katoliiklast võtsid paavsti soojalt vastu. Riigis on elanikke kokku 10 miljonit ning sellest umbes 65 protsenti on Aasiast. Võõrtöölised on tähtsad kõikidele AÜE majandussektoritele ehitusest teenuste ja hotellinduseni.

Itaalia immigrantide poeg ja Argentinas üles kasvanud Jorge Bergoglio ehk paavst Franciscus on oma ametiajal pööranud erilist tähelepanu migrantidele ja sõjapõgenikele.

Staadionil oli teisipäeval 50.000 katoliiklast, kes paavstile kaasa hüüdsid. Ühel väikesel grupil oli roosa plakat kirjaga “Meie, Jeemeni katoliiklased, armastame sind”. Staadioni ümber oli kogunenud veel vähemalt 120.000 inimest, kes vaatasid toimuvat suurtelt ekraanidelt.

Korraldajate sõnul osales missal staadioni sees ja ümber kokku umbes 180.000 inimest.

AÜE koguduste sõnul jagati usklikele 135.000 piletit ning umbes 4000 piletit anti islamiusulistele.

Teenistus algas umbes kell 10.30 (Eesti aeg kell 8.30).

AÜE kutsus paavsti külla oma “sallivuse aasta” programmi raames. Staadionil tervitas rahvast ka sallivuse minister šeik Nahyan bin Mubarak.

Allikas: BNS, 05.02.2019