Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Macron kutsus reformima Schengenit ja kaitsma demokraatiat

Macron kutsus reformima Schengenit ja kaitsma demokraatiat

Prindi see artikkel
5. märts 2019

Prantsuse president Emmanuel Macron esitas esmaspäeval visiooni Euroopa Liidu tulevikust, ärgitades ühendust reformima passivaba reisimise Schengeni tsooni ja looma uue ameti “demokraatiate kaitsmiseks” küberrünnakute ja libauudiste eest.

Prantsuse riigipea kutsus mitmes Euroopa ajalehes ilmuvas artiklis ka suuremale julgeolekukoostööle Euroopas ja rõhutas vajadust ühise asüülipoliitika järele rändekriisiga toimetulemiseks.

“Mitte kunagi varem pärast Teist maailmasõda pole Euroopa olnud niivõrd vajalik ja mitte kunagi pole Euroopa olnud sellises ohus,” kirjutas Macron kaks ja pool kuud enne Euroopa Parlamendi valimisi.

“Euroopa agentuur demokraatiate kaitsmiseks pakuks igale liikmesriigile Euroopa eksperte selle valimisprotsessi kaitsmiseks küberrünnakute ja manipulatsiooni eest,” kirjutas ta.

Prantsuse presidendi sõnul tuleks keelustada ka Euroopa erakondade rahastamine välismaalt ning kokku tuleks leppida reeglites “vihkamisele kutsuva ja vägivaldse kõnepruugi” keelustamiseks internetis.

Jaanuaris oli Macron öelnud, et Suurbritannia kolme aasta tagust Brexiti-referendumi kampaaniat “mõjutati väljastpoolt suure hulga libauudistega”, ja teisipäeval ilmuvas artiklis nimetas ta Brexitit “sümboliks Euroopa kriisist mitte tulla toime inimeste vajaduse rahuldamisega kaitse järele vastuseks tänapäeva ohtudele”.

Prantsuse president ei ole teinud saladust plaanist moodustada populistlike ja natsionalistlike liikumiste tõusu peatamiseks tsentristlik ja Euroopa-meelne allianss.

Schengeni tsooni, kuhu kuulub 26 riiki, reformimise teemal ütles Macron, et kõik, kes tahavad tsooni kuuluda, peavad aktsepteerima nii karmimaid kontrolle ala välispiiridel kui ka ühist asüülipoliitikat migrantidega tegelemiseks.

Mitu EL-i idapoolset liikmesmaad, eriti aga Ungari ja Poola, on lükanud tagasi EL-i varasemad katsed jaotada liikmesriike vahel Lähis-Idast ja Aafrikast ühendusse saabuvaid migrante.

Prantsuse presidendi hinnangul peaks EL-il olema ka ühine piirivalvejõud koos asüülitaotlustega tegeleva ametiga.

Ta hoiatas EL-i kodanikke “status quo” aktsepteerimisega kaasnevate ohtude eest ja kutsus neid püüdlema ühiseid väärtusi säilitades muutuste poole.

Macroni sõnul tuleks korraldada “kodanike aruteluringe” hõlmav “konverents Euroopa hüvanguks”, et esitada kõik vajalikud ideed muudatusteks meie poliitilises ettevõtmises ilma tabudeta, välistamata isegi EL-i lepingute ülevaatamist.

Prantsuse riigipea kutsus ka läbi rääkima “uue lepingu üle kaitse- ja julgeoleku vallas” ning looma kollektiivkaitsealgatuste edendamiseks Suurbritanniat hõlmav Euroopa julgeolekunõukogu.

2017. aasta septembris peetud visioonikõnes kutsus Macron suuremale julgeolekukoostööle EL-is ja liikmesriike kujundama ühist asüülipoliitikat. Ta pakkus toona välja ka Prantsuse sõjaväe avamise Euroopa riikide sõduritele ning tegi ettepaneku asutada Euroopa luureakadeemia.

Seni on tema ideedele saanud osaks jahe vastuvõtt Saksa kantslerilt Angela Merkelilt ning varjamatu vastuseis Poolalt ja Ungarilt.

Allikas: BNS, 05.03.2019