Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Montenegros peeti ususeaduse vastu märatsemise tõttu kinni saadikuid

Montenegros peeti ususeaduse vastu märatsemise tõttu kinni saadikuid

Prindi see artikkel
27. detsember 2019

Montenegro parlamendis peeti kinni üle kümne opositsioonilise rahvasaadiku, kes avaldasid uue usukogukondade seaduse vastu vägivaldselt meelt.

Seadus on viimastel nädalatel suurendanud pingeid Montenegro valitsuse ja serbiameelse opositsiooni vahel, mis on lähedane Serbia õigeusu kirikule.

Seaduseelnõu nõuab kogudustelt tõendeid, et nende käsutuses olevad hooned kuulusid neile juba enne 1918. aastat.

Serbia õigeusu kiriku väitel jääb kirik seeläbi nii ilma paljudest keskaegsetest kirikutest ja kloostritest. Valitsus eitab Serbia õigeusu kiriku varade äravõtmise plaani.

Demokraatiarindesse kuuluvad opositsiooni saadikud tegid neljapäeval seaduse arutelul oma toetajatele üleskutse blokeerida teed ja ähvardasid seaduse vastuvõtmisel relvad haarata.

Kui nende muudatusettepanekud tagasi lükati, lasid opositsioonisaadikud parlamendisaalis ilutulestikurakette, rüüstasid hoonet, loopisid plastpudeleid ja ründasid teisi poliitikuid.

Kinni peeti 18 opositsionääri. Riigimeedia vahendas, et politsei kuulas neid reede varahommikul üle.

Pärast märatsenud saadikute minemaviimist kiitis 81-kohaline parlament seaduse 45 poolthäälega heaks.

Peaminister Duško Marković ütles, et olukorra halvenemist ei oodata.

“Ma taunin seda vastutustundetut käitumist teiste parlamendiliikmete ja Montenegro kodanike suhtes, aga ma usun, et see on väärtuslik kogemus ja see vahejuhtum ei kordu,” ütles ta.

Montenegro 620 tuhat elanikku on valdavalt õigeusklikud ja riigi suurim kirik on Serbia õigeusu kirik. On olemas ka 1990. aastatel sellest lahku löönud Montenegro õigeusu kirik, kuid teised õigeusukirikud seda ei tunnista.

Allikas: BNS, 27.12.2019