Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Eesti mälestab Vabadussõjas langenuid

Eesti mälestab Vabadussõjas langenuid

Prindi see artikkel
3. jaanuar 2020

Reedel, 3. jaanuaril kell 10.30 tähistatakse Vabadussõja võidusamba jalamil saja aasta eest kehtima hakanud Vabadussõja relvarahu, et mälestada neid eestlasi ja välismaalasi, kes sõjas võitlesid ja oma elu Eesti vabaduse eest andsid.

Saja vaikusesekundi vältel helistatakse kõikides Eesti kirikutes kirikukellasid, hüüavad veduriviled ja laevapasunad.

Kõne peavad kaitseminister Jüri Luik ning Tallinna Reaalkooli ja Eesti Korporatsioonide Liidu esindajad, eestpalve peab Eesti Kirikute Nõukogu president, peapiiskop emeritus Andres Põder.

Vabadussõja võidusamba jalamile asetab Eesti rahva nimel pärja kaitseminister Jüri Luik ning kaitseväelaste poolt Eesti Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem. Lisaks asetavad pärjad diplomaatilise korpuse esindajad ning kõik soovijad. Esineb Eesti Kaitseväe Orkester.

Kellahelina järel asetatakse üle kodumaa küünlad ja pärjad kõikidele Vabadussõjaga seotud mälestussammastele – võidusambale Tallinnas, kihelkonnasammastele maakondades, mälestustahvlitele ning Vabadussõja võitlejate tähistatud sünnikohtadele ja haudadele.

Kell 18.00 toimub Nõmme Rahu kirikus oikumeeniline jumalateenistus koos kontserdiga.

3. jaanuaril 1920 kell 10.30 jõustus Eesti Wabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud vaherahu sõjategevuse lõpetamiseks kuni 10. jaanuarini. Õnneks sõjategevust uuesti ei alustatud ja 2. veebruaril 1920. aastal sõlmiti Tartus rahuleping ja Vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.

Vabadussõda kestis 402 päeva ning Eesti kaotas sõjas üle 6000 inimese, neist ligi 4000 otseses lahingutegevuses.

Allikas: Kaitseministeeriumi 02.01.2020 pressiteade