Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Benedictus XVI ei taha olla polariseeriva raamatu kaasautoriks

Benedictus XVI ei taha olla polariseeriva raamatu kaasautoriks

Prindi see artikkel
14. jaanuar 2020

Endine paavst Benedictus XVI (92) tahtis oma nime eemaldamist abielus katoliku preestrite vastase raamatu kaasautorina.

Raamatu peaautoriks on ultrakonservatiivne kardinal Robert Sarah.

Endise paavsti erasekretär Georg Gaenswein täpsustas, et kuigi Benedictus oli andnud autorile tekstilõike ning loa neid oma äranägemise järgi kasutada, ei olnud ta kiitnud heaks enda kaasautoriks määramist ega raamatu kaaneillustratsiooni.

Raamatu kaanel on nii endine paavst kui ka kardinal.

“Tegemist oli möödarääkimisega, seadmata kardinal Sarah’ häid kavatsusi kahtluse alla,” ütles sekretär Itaalia uudisteagentuurile ANSA.

Raamat pealkirjaga “Meie südamete sügavusest” jõuab Prantsusmaal müüki kolmapäeval. Raamatus tsiteeritakse Benedictust, kes väljendab vastuseisu abielus meeste preestriks saamisele.

“Benedictus XVI… ei näinud ega kiitnud kaant heaks, samuti ei andnud ta luba avaldada kaasautorlusega raamatut,” ütles allikas Vatikanis Argentina väljaandele La Nación.

Kardinal Sarah kaitses ennast Twitteris, väites, et endine paavst teadis, et nende koostööst sünnib raamat. Sellest hoolimata otsustas vaimulik järgi anda ning lubas, et tulevikus on raamatu autoriks märgitud kardinal Sarah ning Benedictus XIV kui kaastööga panustaja.

“Sellest hoolimata jääb kogu tekst täiesti muutmata,” rõhutas ta avalduses.

Praegune katoliku kiriku pea paavst Franciscus kaalub lubada abielus meeste preestritena tegutsemist kõrvalistes piirkondades nagu Amazonases, kus preestrite puudumise tõttu peetakse harva missasid. Ta langetab oma otsuse tõenäoliselt lähinädalatel.

Vatikani eksperdi Christopher Lambi sõnul pole tülikohaks Benedictuse seisukohad, vaid “endise paavsti autoriteedi kasutamine oma ideede rõhutamiseks”.

“Mitte keegi ei kahtle, et Benedictus nõustub raamatu positsiooniga,” ütles ta Twitteris.

Vatikanis asuvas kloostris, kus Benedictus elab, on mureks see, et endise paavsti nime võidakse ilma tema teadmata ära kasutada, vahendas Itaalia päevaleht Repubblica.

Benedictus XVI ehk Joseph Ratzinger oli paavst aastatel 2005-2013. Benedictusest sai esimene oma rüüst loobunud paavst viimase seitsme sajandi jooksul.

Allikas: BNS, 14.01.2020