Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Gibraltar kaalub Brexiti tõttu liitumist Schengeniga

Gibraltar kaalub Brexiti tõttu liitumist Schengeniga

Prindi see artikkel
18. jaanuar 2020

Gibraltar kaalub liitumist Schengeni viisaruumiga, sest tahab säilitada võimalikult kiiret liiklemist piiril Hispaaniaga pärast Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust, ütles Gibraltari peaminister Fabian Picardo.

Picardo ütles seda reedel AFP-le kaks nädalat enne seda, kui ÜK ja Gibraltar ametlikult blokist lahkuvad ja alustavad 11-kuulist üleminekuperioodi, mis peaks päädima ÜK ja EL-i tulevikusuhte leppega.

1. veebruaril algavatel kõnelustel saab olema tähtis koht Hispaania kõige lõunapoolsemas tipus asuv Gibraltar ja tema piiripunkt Hispaaniaga, mida ületatakse iga päev rohkem kui 28.000 korda.

“Arutasime seda küsimust enne Brexitit – Gibraltari saamist osaks Schengenist,” lausus Picardo viitega leppe 26 liikmesriigi vahelist liiklemist reguleerivat viisavaba ruumi. Schengeni liikmesriikidest vaid neli pole EL-i liikmed.

ÜK on üks kuuest Schengenisse mittekuuluvast EL-i riigist, kuid kui Gibraltar peaks ruumiga liituma, siis oleks see positiivne samm, lisas Picardo.

“Kas EL-i jaoks oleks loogiline, et Ibeeria poolsaare kõige lõunapoolsemas tipus jääb kuus ruutkilomeetrit EL-i kodanikele suletuks? Ma arvan, et mitte.”

Gibraltar on tähtis elatusallikas umbes 14.000 töölisele, kes seda iga päev ületavad. Enamik töölistest on pärit vaesest Hispaania linnast La Linea, mis enklaavi kõrval asub.

Neist umbes 2500 on britid, kes elavad odavama kinnisvaraga Hispaanias.

Picardo rõhutas vajadust säilitada Gibraltari ja ülejäänud blokiga “voolav rinne”. Ta viitas Liechtensteini väikeriigile, mis EL-i ei kuulu, kuid Schengenisse kuulub.

Allikas: BNS, 18.01.2020