Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / 22. jaanuar – püha Vincentiuse, diakoni ja märtri mälestuspäev

22. jaanuar – püha Vincentiuse, diakoni ja märtri mälestuspäev

Prindi see artikkel
22. jaanuar 2020

p_vincentiusPüha Vincentius, Hispaania esimärter, oli 3. sajandil diakon Saragossas, Hispaanias. Koos piiskop Valerianusega vahistati ta prokonsul Dacianuse poolt. Valerianus saadeti maalt välja. Vincentiust aga piinati metsikult enne, kui ta haavadesse suri. Ta pandi piinapinki, piitsutati, küpsetati, lömastati veskikividega. Lõpuks lubati sõpradel teda külastada, kes valmistasid talle roosidega ülepuistatud udusulgedest aseme. Sinna heitnud, andis Vincentius oma hinge Jumala hoolde ja suri. On teada, et ta suri umbes 304. aastal.

Dacianus käskis tema keha metsloomadele toiduks visata, kuid kohale lendas üks ronk, kes kaitses seda loomade eest. Siis viidi keha paadiga merele ja heideti üle parda, imelisel viisil aga uhuti keha kaldale ja merelained uuristasid Pühale Vincentiusele rannaliiva haua. Tema keha leiti aastaid hiljem ja maeti Valenciasse, kuhu püstitati ka kabel.

1175. aastal toodi põrm Lissaboni. Tema säilmeid väidetakse olevat ka Castres’is, Cremonas, Baris. Childeric I lasi Püha Vincentiuse auks ehitada kiriku Pariisi, hiljem tuntud St-Germain-des-Prés nime all. Ka Roomas on kolm kirikut pühendatud sellele pühakule.

Püha Vincentius kaitseb veinitegijaid, müürseppi, meremehi.

Atribuudid: varesed, piits, ahel, praerest, veskikivi.

Allikas: www.neitsimaarja.ee , mis viitab omakorda järgmistele allikatele - www.catholic.org, www.newadvent.org, www.scborromeo.org, www.cin.org, George Ferguson “Märgid ja sümbolid kristlikus kunstis”