Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / USA president kiitis aastakõnes riigi head seisu

USA president kiitis aastakõnes riigi head seisu

Prindi see artikkel
5. veebruar 2020

USA president Donald Trump alustas teisipäeval iga-aastast kõnet olukorrast riigis hinnanguga, et Ühendriigid on igatpidi paremas seisus, kui iial varem.

Kõne olukorrast riigis on USA poliitkalendri üks tähtsamaid sündmusi.

“Kolm aastat tagasi alustasime me USA suure tagasitulekuga. Seistes täna teie ees võin ma jagada meie uskumatuid saavutusi,” sõnas Trump. “Me oleme purustanud allakäigumentaliteedi ja oleme tõrjunud kokkuhoiu USA saatuse arvelt. Me liigume edasi tempos, mis vaid lühikest aega tagasi tundus kujutlematu ja me ei pöördu kunagi tagasi,” jätkas president.

Trump tõi välja majanduse ja tööturu hea seisu, mis on tema hinnangul parim läbi aegade. President kiitis muu hulgas uusi riigile kasulikke kaubanduslepinguid, jõulist sõjaväe rahastamist, ennenägematuid meetmeid ebaseadusliku sisserände peatamiseks, töökohtade loomist, edusamme tervishoiualal ja opioidikriisi ohjeldamisel ning jõulist välispoliitikat, mis on taastanud austuse riigi vastu. “Tänu meie julgetele meetmetele on Ühendriikidest saanud maailmas juhtiv nafta- ja maagaasitootja,” jätkas president. Trumpi sõnul on suurem osa saavutatud majanduskasvust kasuks tulnud just töölistele ja vaesematele ameeriklastele.

“Erinevalt minu eelkäijatest pean ma oma lubadusi,” jätkas president. “Eelmise administratsiooni kaheksa aasta jooksul langes tööturult välja 300.000 tööealist inimest. Minu administratsiooni vaid kolme aastaga on tööturuga liitunud 3,5 miljonit tööealist inimest,” väitis president.

Välispoliitikast rääkides kinnitas Trump, et USA vaenlased on põgenema löödud ja Ühendriikide tulevik paistab helge.

USA presidendi aastakõnel olukorrast riigis viibis ka Venezuela opositsiooniliider Juan Guaido, kelle poole Trump sotsialismi rahvastele põhjustatud kahjudest rääkides eraldi pöördus. “Venezuela Nicolas Maduro on ebaseaduslik liider ja türann, kes rõhub oma rahvast. Kuid Maduro türannia saab murtud ja purustatud,” lubas president. Trump palus Guaidol kodumaale kaasa viia sõnumi, et USA seisab alati Venezuela rahva kõrval võitluses vabaduse eest.

Välispoliitika teemadel jätkates tõi Trump muu hulgas välja oma administratsiooni saavutused võitluses islamiäärmuslastega ja eriti sunniitliku äärmusrühmitusega Islamiriik. “Islamiriigi nõndanimetatud kalifaat on sajaprotsendiliselt hävitatud ja selle liider Abu Bakr al-Baghdadi tapetud,” sõnas president. Riigipea tõi näiteks ka Iraani kindrali mõjuvõimsa kindrali Qasem Soleimani tapmise USA õhulöögis. “Võite kindlad olla, et kui te ründate USA kodanikke, siis maksate oma eluga,” ähvardas Trump.

President uuendas samas ühtlasi oma lubadust pidada kõnelusi vägede Afganistanist äratoomise üle, sest tal pole mingit tahtmist tappa veel sadu tuhandeid inimesi lõputus võitluses. “Me töötame, et lõpetada Ühendriikide kõige kauem kestnud sõda ja tuua oma väed lõpuks koju,” sõnas riigipea.

President kiitis oma administratsiooni saavutusi võitluses kuritegevuse ja ebaseadusliku sisserändega, kuid tõdes, et palju on veel teha. “USA peaks olema varjupaik seaduskuulekatele ameeriklastele ja mitte kurjategijatest võõrastele. Minu administratsioon on rakendanud ennenägematuid meetmeid tagamaks julgeolek USA lõunapiiril,” rääkis Trump. President tõi seejärel mitmeid üsnagi koledaid näiteid ebaseaduslike sisserändajate poolt viimasel ajal sooritatud jõhkratest kuritegudest.

Trump tänas kõiki sõjaväelasi, piirivalvureid ja korrakaitsjad panuse eest riigi ja rahva julgeoleku ja turvalisuse tagamisel tuues sealjuures välja sel alal eriti silma paistnud inimesi ja tänades USA eest elu ohverdanud kodanikke.

Viimastel andmetel rebis Trumpi peamine poliitiline vastane demokraadist Nancy Pelosi presidendi kõne lõppedes selle väljatrüki puruks. President jättis kõnes demokraatide aetud tagandamisprotsessi üldse mainimata.

Allikas: BNS, 05.02.2020