Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / EL-i laienemisvolinik ärgitas Montenegros dialoogile ususeaduse üle

EL-i laienemisvolinik ärgitas Montenegros dialoogile ususeaduse üle

Prindi see artikkel
7. veebruar 2020

Euroopa Liidu laienemisvolinik Olivér Várhelyi ärgitas reedel dialoogile ühendusse pürgivas Montenegros vaidlust tekitanud ususeaduse üle.

Voliniku sõnul on Montenegro üks parimaid kandidaate praegustest EL-i pürgivatest riikidest. “Tööd tuleb kiirendada, reforme tuleb kiirendada, iseäranis seadusliku korra ja meediavabaduse küsimustes, kus on lahendamata probleeme,” ütles ta.

Balkani riigis on pinged kasvanud ususeaduse üle, millele on vastu Serbia õigeusu kirik ning serbia- ja venemeelsed erakonnad. Uus ususeadus nõuab kogudustelt tõendeid, et nende käsutuses olevad hooned kuulusid neile juba enne 1918. aastat. Serbia õigeusu kiriku väitel jääb kirik seeläbi ilma paljudest keskaegsetest pühakodadest ja kloostritest. Valitsus eitab Serbia õigeusu kiriku varade äravõtmise plaani.

“Meid huvitab dialoog,” ütles Várhelyi. “Kui me saame selles abiks olla – ma ei usu, et saame -, siis aitame hea meelega.”

Várhelyi on regioonis ringreisil pärast Euroopa Komisjoni muudatusi süsteemis, mille alusel võetakse blokki uusi liikmeid.

Allikas: BNS, 07.02.2020