Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Erakonnad / Mart Laar: Kahju

Mart Laar: Kahju

Prindi see artikkel
16. mai 2009

martlaar2007

Avaldame IRLi esimehe Mart Laari 16. mai blogikande:

Läinud nädala lõpp ei toonud Eestile midagi rõõmustavat. Selleks, et kindlamalt tulevikule vastu astuda, tuleb valitsusel 21. mail esitada Riigikogule kärpekava kokku üle 8 miljardi krooni kärpimiseks. Ja seda poole aasta peale jäänud tulude pealt. Tegemist on väga raske ülesandega, mis toob kaasa vastikuid ja ebameeldivaid otsuseid.

Sellel taustal pole sotsiaaldemokraatide otsuses selles protsessis enam mitte osaleda iseenesest midagi ebaloomulikku. Poliitiliselt on see kindlasti tark samm, mis toob sotsidele hääli. Samas on toimunust ikkagi kahju. Olen oma kahes valitsuses praeguste sotsiaaldemokraatidega koostööd teinud ja alati lahenduseni jõudnud – kuigi vaielnud oleme mehemoodi. Sotsiaaldemokraadid pole olnud reeturid – ning see on poliitikas alati meeldiv ning oluline.

Teisalt polnud nende viimaseid nõudmisi võimalik vastu võtta – ja sotsiaaldemokraadid teadsid seda ilmselt hästi. Teiseks võimaluseks oleks olnud a) kas jätkata sisuliselt samade koondamissüsteemiga nagu praegu ja laduda koondamishüvitised tööandajatele, mis laseks põhja majanduse ja suurendaks järsult tööpuudust b) käivitada seadus 1. juulil täies mahus, minna töötukasssaga pankrotti ja lasta eelarve totaalselt tasakaalust välja. Siin poleks aidanud ka töökindlustusmakse tõstmine 4%-le, praegusel kujul seaduse katmiseks oleks vajalik olnud vähemalt 7%.

Kui tahta, et koalitsioon suudaks eelarve tulud ja kulud tasakaalus hoida, on ainsaks võimaluseks seadus käivitada vähendades selles ette nähtud hüvitisi. Sellest saadav miljard ei taga samas, et eelarvekärped 21. maiks kokku saadakse. Seetõttu tuleks läbirääkimistel – kellega siis neid ka peetakse – seada peamiseks teemaks eelseisva kärpe sisu.

Selles kokkuleppimiseks on jäänud loetud päevad, valitsuskriis muudab olukorra kahtlematult veelgi raskemaks. Kui me kärbet aga ei teosta, paiskame põhja majanduse ning suurendame tööpuudust. Eesti pered on oma eelarvet sunnitud järsult kärpima, samaga peab hakkama saama ka valitsus. Isamaa ja Res Publica Liidul on ettepanekud kärpe teostamiseks valmis, lõplikult pannakse need paika meie erakorralisel juhatusel, mis toimub sel pühapäeval. Eesti on suutnud rasketel aegadel õigeid otsuseid langetada, me peame suutma seda teha ka praegu.