Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Esilinastub dokumentaalfilm etnilisest identiteedist

Esilinastub dokumentaalfilm etnilisest identiteedist

Prindi see artikkel
27. mai 2009

Kudõmkari peaväljak. Foto: Indrek Jääts

Kudõmkari peaväljak. Foto: Indrek Jääts

Neljapäeval, 28. mail esilinastub Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas Indrek Jäätsi dokumentaalfilm „Permikomi sügis”. Film räägib soome-ugri rahvast, permikomidest. Nende etnilisest identiteedist, selle muutumisest ning rahvuspoliitikast Venemaal.

Permikomid olid esimesed Venemaal, kes loobusid 2005. aasta lõpus Nõukogude Liidu lagunemisega saadud autonoomiast ja liitusid Permi oblastiga. Film üritab välja selgitada, miks nii läks.

Filmi autor, etnoloog Indrek Jääts ütleb, et asjal on kaks külge.  „Autonoomia kaotamine algatati keskvõimu, Moskva poolt. Nende huvi oli korrastada riigi ülesehitust. Permikomide peamine argument ühinemiseks oli majandus,” ütleb Jääts ning lisab, et Permikomi Rahvusringkond oli üks vaesemaid piirkondi Venemaal ja nad lootsid, et läbi ühinemise Permi oblastiga hakkab nende olukord kiiresti paranema.

Majanduslikus mõttes on permikomide olukord paranenud. „Permi oblast on Venemaa kontekstis suhteliselt jõukas piirkond, seal on palju tööstusettevõtteid,” ütleb Jääts, aga lisab, et rahvuskultuuri ja keele mõttes ei saa seda öelda.

Globaliseeruvas maailmas tuleks säilitada oma keel, kultuur ja identiteet, on filmi autor Indrek Jääts kindel. „Muidu muutub kõik ükskeelseks ja üksmeelseks massiks. Paljud leiavad, et see oleks isegi ohtlik, sest keelelises ja kultuurilises rikkuses on potentsiaalselt peidus teadmised ja võimalused, mida inimkonnal võib vaja minna,” ütleb ta.

Filmivõtted toimusid 2008. aasta septembris Permi krais, Permikomi Ringkonnas, eelkõige ringkonna  pealinnas Kudõmkaris ning selle lähiümbruse külades.

Filmi režissöör ja operaator on Maido Selgmäe ning tootja Eesti Rahva Muuseum. Film valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Hõimurahvaste Programm.