Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Hooliv Eesti / Tänavuse tubakavaba päeva teemaks on hoiatuspildid suitsupakkidel

Tänavuse tubakavaba päeva teemaks on hoiatuspildid suitsupakkidel

Prindi see artikkel
29. mai 2009

tubakavabapaevIga aasta 31. mail tähistatakse üle maailma tubakavaba päeva (World No Tobacco Day), mille teemaks on tänavu Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) määratlusel “Hoiatused tubakatoodete ohust tervisele” (Tobacco Health Warnings).

Nii tubakavabal päeval kui kogu järgneval aastal õhutab WHO valitsusi muutma kohustuslikuks sigareti- ja teistel tubakatoodetel lisaks sõnalisele hoiatusele tervisekahju kohta ka pilthoiatusi. Pilthoiatused on kõige efektiivsem vahend veenmaks inimesi suitsetamisest loobuma. Hoiatused peaksid olema tubakatoote pakendi mõlemal poolel, olema suured (katma üle poole pinnast) ja selged ning illustreerima tubaka poolt põhjustavaid haigusi.

Üha rohkem riike nõuavad tubakatoodete pakenditele pilthoiatusi. 31. mai seisuga on suured pilthoiatused nõutavad 23-s riigis. Euroopa Liidu riikidest on need kohustuslikud Belgias, Rumeenias ja Suurbritannias. Sel aastal on see nõue kehtima hakkanud Malaisias, Iraanis, Peruus ja Kõrgõstanis. Peagi lisanduvad nende riikide hulka Läti, Šveits, Mauritius ja Djibouti.

Tervise Arengu Instituudi direktor Maris Jesse sõnul ütleb pilt enam kui tuhat sõna. “Pilt kopsuvähist või lagunenud hammastest aitab ohtu tervisele reaalsemaks muuta kui lihtsalt ebamäärane mõte kunagi aastate pärast ähvardavast infarktist. Rääkimata sellest, et võigas pilt, mida suitsetaja pakki kätte võttes näeb, vähendab kogu suitsetamise toimingu glamuursust, millega suitsetamist on just noortele ja naistele müüdud.” Uuringud näitavad, et suitsetajad ise hindavad mõjuvaimaks ja mõtlemapanevamaks just kõige võikamaid pilte.

Jesse lisas, et ka Eestis tuleks taas päevakorda võtta nõue, mille järgi tuleks suitsupakile olemasolevale sõnalisele hoiatusele lisada juurde ka pilthoiatus. “See oleks suur samm edasi kasvavate põlvkondade suitsuvabaks aitamisel ja säästaks tuhandeid eluaastaid.”

2008. aasta Eurobaromeetri uuring (2008 eurobarometer survey on tobacco) näitas, et enam kui pool (55%) Euroopa Liidu elanikest usuvad, et värvilise pildi lisamine sõnalisele hoiatusele tugevdab selle mõju. See protsent on kõrgem Rumeenias (61%) ja Suurbritannias (56%), kus pilthoiatused viidi sisse 2008. aastal.

Allikas: Tervise Arengu Instituudi 29.05.2009 pressiteade