Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Iirimaa euroskeptikutele ennustatakse valimistel kaotust

Iirimaa euroskeptikutele ennustatakse valimistel kaotust

Prindi see artikkel
30. mai 2009

ellipp1Järgmisel nädalal toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel ei saavuta Iiri partei Libertas ilmselt võitu, mis oleks suur tagasilöök erakonna juhitud Lissaboni leppe vastases kampaanias.

Libertas, mis nimetab end “üle-euroopaliseks” parteiks ja millel on kandidaate mitmetes teistes liikmesriikides, oli üks juhtivaid jõude, mille kampaania viis Euroopa Liidu reformikava ehk Lissaboni leppe tagasilükkamiseni mullu juunis Iirimaal korraldatud rahvahääletusel.

Iirimaa saavutas Brüsselis järeleandmisi ja kavatseb sügisel uue referendumi korraldada, kuid Libertase juht Declan Ganley ütles, et ei juhi uut leppevastast kampaaniat, kui valimistel europarlamenti ei pääse.

Laupäeval selgus ajalehe Irish Timesi tellitud ja firma TNS mrbi läbi viidud küsitlusest, et toetus Ganleyle tema valimisringkonnas püsib üheksa protsendi juures ning teised Libertase kandidaadid on Brüsselisse jõudmisest veelgi kaugemal.

Dublini valimisringkonnas kaitseb oma kohta Euroopa Parlamendis rahvuslaste partei Sinn Fein saadik Mary Lou McDonald, kes on samuti Lissaboni leppe vastu.

5. juunil toimuvad Iirimaal ka kohalikud valimised ja vahevalimised kahele parlamendisaadiku kohale. Valitsuspartei Fianna Faili toetus on rekordiliselt madal, küündides vaid 20 protsendini, selgus Irish Timesi reedel avaldatud küsitlusest.

Peaminister Brian Coweni partei kaotab tõenäoliselt parlamendi vahevalimised Dublinis ja saab kehva tulemuse kohalikel valimistel, jäädes maha opositsioonilistest Fine Gaelist ja Tööerakonnast. Kõik kolm erakonda toetavad Lissaboni lepet.

Kuid laupäevase arvamusküsitluse kohaselt kaotab Fianna Fail vaid ühe oma neljast kohast Euroopa Parlamendis, sest osa kandidaate on erakordselt populaarsed ja kehtiv süsteem lubab nõrgematele kandidaatidele antud hääled üle kanda.

Allikas: BNS, 30.05.2009