Uus Eesti

Teema: Euroopa Parlamendi valimised 2009, Maailm, Uudised

Euroopa riigijuhid ärgitavad eurovalimistel hääletama

Foto: www.g-8.de

Foto: www.g-8.de

Euroopa riigijuhid ärgitasid pühapäeval valijaid hääletama eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel, millele arvamusuuringud ennustavad rekordmadalat osalust.

Prantsuse president Nicolas Sarkozy ja Saksa kantsler Angela Merkel ütlesid ajalehtedes Journal du Dimanche ja Die Welt ilmunud ühisavalduses, et tugev parlament on ülioluline majanduskriisiga toimetulekuks.

Sarkozy ja Merkel avaldasid toetust “tugevale Euroopale, mis kaitseb” oma kodanikke, ja kannustasid “kõiki eurooplasi hääletama” 4.-7. juunini 27 liikmesriigis toimuvatel valimistel.

“Tugev Euroopa ei tähenda ilmtingimata Euroopa Liidu võimu suurendamist, uusi Euroopa seadusi ega isegi rohkem finantsvahendeid,” seisis avalduses, kus Sarkozy ja Merkel kutsusid taas üles kehtestama finantskriisist jagu saamiseks “tõelist Euroopa regulatsiooni”.

“Spekulatiivsete fondide, maksuparadiiside, firmajuhtide ja börsimaaklerite tasu osas tahame seada Euroopa eeskujuks,” ütlesid Prantsuse ja Saksa riigijuht.

Sarkozy ja Merkel väljendasid samuti toetust EL-i toimemehhanisme reformivale Lissaboni lepingule, mis on pärast dokumendi mullust põrumist Iirimaa rahvahääletusel ummikseisu sattunud.

“Euroopa peab mängima maailmas juhtrolli. Selleks on vaja tõhusaid institutsioone. Seetõttu vajame Lissaboni lepingut,” kirjutasid nad.

Sarkozy ja Merkel viitasid ka Euroopa Liidu laienemise piiratusele, mis võis olla vihje Türgi ühinemispüüdlustele.

“Et olla teovõimeline, vajab EL piire. Piiramatu laienemine pole võimalik.”

Arvamusuuringud näitavad, et tänavuste eurovalimiste aktiivsus võib kujuneda leigemaks kui senine rekordmadal tulemus, 2004. aasta 45,5 protsenti.

Allikas: BNS, 31.05.2009


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/6700

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.