Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Eurovalimised jõudsid Iirimaale ja Tšehhisse

Eurovalimised jõudsid Iirimaale ja Tšehhisse

Prindi see artikkel
5. juuni 2009

ellippEuroopa Parlamendi valimised peetakse reedel Tšehhis ja Iirimaal, kus sarnaselt Hollandiga võib korduda radikaalsemate erakondade edu.

Hollandis tuli lävepakuküsitluste põhjal teiseks immigratsioonivastane Vabaduspartei, mis saab eelduste kohaselt riigi 25 saadikukohast neli. Vaatlejate sõnul võib see olla järjekordne märk europarlamendi killustumisest.

“Paljudes riikides läheb peavooluparteidel arvatavasti üsna halvasti, millest lõikavad nähtavasti kasu erakonnad spektri mõlemast äärmusest,” ütles Thomas Klau Euroopa Välispoliitika Nõukogust.

Hollandi valijad näitasid neljapäeval üles rahulolematust valitsuse tegevusega ülemaailmse majandussurutise ajal, mistõttu kaotavad peamised koalitsioonierakonnad tõenäoliselt saadikukohti.

Võimuerakonna mõõna on oodata ka Suurbritannias, kus peaminister Gordon Browni leiboriste on kimbutanud kuluhüvitiste skandaal ja rahanduskriisi tagajärjed.

Ehkki europarlamendi poliitilised jõujooned jäävad neil valimistel suuresti samaks, süvendab radikaalsemate erakondade edu ja Briti tooride lahkumine konservatiivide fraktsioonist esinduskoja killustumist, mis omakorda võib raskendada seaduste vastuvõtmist ja üksmeele leidmist.

Seda suundumust võivad kinnitada reedel hääletavad iirlased, kes annavad ilmselt üsna tugeva mandaadi erakonnale Libertas, mis on vastu EL-i toimemehhanisme uuendavale Lissaboni lepingule.

Enamik 375 miljonist hääleõiguslikust eurooplasest valib pühapäeval. Arvamusküsitlused ennustavad madalat valimisosalust.

Allikas: BNS, 05.06.2009