Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Euroopa valimismaraton jõuab lõppetappi

Euroopa valimismaraton jõuab lõppetappi

Prindi see artikkel
7. juuni 2009

Üheksateistkümne Euroopa Liidu riigid valivad pühapäeval uut europarlamenti, valimistega kaasneb hirm rekordmadala osaluse ja äärmusparteide edu pärast protestiks majanduskriisi vastu.

Arvamusküsitluste põhjal võib valijate passiivsus tulla kasuks parem- ja vasakäärmuslastele, kes siiski ei saa analüütikute hinnangul 736-kohalise europarlamendi uues koosseisus piisavalt saadikukohti jõudude tasakaalu muutmiseks.

Prognooside kohaselt jääb parlamendi suurimaks fraktsiooniks endiselt konservatiivne Euroopa Rahvapartei. Valimistulemused avalikustatakse alates kella 23.00-st, kui valimisjaoskonnad on kõigis liikmesriikides suletud.

Ainsa riigina on valimistulemused avalikustanud neljapäeval europarlamenti valinud Holland, kus 17-protsendilise toetusega saavutas teise tulemuse paremäärmuslik immigrantidevastane Vabaduspartei eesosas Geert Wildersiga, kes sai parlamendis neli saadikukohta. Hollandi valimistulemuste ennetähtaegne avalikustamine on vastuolus Euroopa Liidu reeglitega ning Euroopa Komisjon kaalub võimalikke karistusmeetmeid.

Pühapäeval avati esimesena valimisjaoskonnad Bulgaarias. Teiste seas toimuvad valimised ka bloki suurriikides Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Hispaanias. Valimised on juba toimunud Suurbritannias, Iirimaal, Hollandis, Maltal, Küprosel, Tšehhis, Slovakkias ja Lätis.

Valijate aktiivsus on alates esimestest europarlamendi valimistest 1979. aastal pidevalt langenud, seekord võidakse lüüa ka senine, 2004. aastast pärit rekord. Eelmistel europarlamendivalimistel andis oma hääle vaid 45,5 protsenti Euroopa valijatest. Analüütikute hinnangul võib isegi Kreekas, kus valimine on kohustuslik, jääda seekord kõrvale 35 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.

Saksamaal peetakse europarlamendi valimisi proovikiviks kantsler Angela Merkeli ja tema konservatiivide populaarsusele enne septembris toimuvaid üldvalimisi. Suurima rahvaarvuga EL-i liikmesmaa Saksamaa saadab europarlamenti 99 saadikut.

Allikas: BNS, 07.06.2009