Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Arvamus / Andres Haamer: Rõõmustage, et oleme lõpuks jõudnud kahe jalaga maa peale

Andres Haamer: Rõõmustage, et oleme lõpuks jõudnud kahe jalaga maa peale

Prindi see artikkel
28. märts 2009

Foto: Overall Eesti

Foto: Overall Eesti

Andres Haamer on Overall Eesti AS nõukogu esimees

Me peame olema rõõmsad , et on möödas 2007. aasta. See oli arukaotamise aasta, kus kadus arusaamine, et raha on teatud hulga töötegemise eest saadav vahetusväärtus. Pankadel oli vist ka arusaam, et raha kasvab puu otsas või tekib kuskilt, et raha oli võimalik välja laenata kasvõi nö. õhu ostmiseks.

Oleme rõõmsad, et möödas on see aeg, kus nii konservatiivsed finantsasutused nagu seda peaksid olema pangad, ei anna enam riigi administratiivsele sektorile indikatsiooni, et raha on nagu raba ja seda võiks nagu piiramatult välja jagada mittetöötamise eest toetusteks.

Oleme rõõmsad, et töö jõuab jälle au sisse.

Oleme rõõmsad, et jõuab ka riigi administreerivale seltskonnale pärale, et tulud peavad olema suuremad kui kulud ja et kulusektori töötajad ei pea palkadega konkureerima tulusektori töötajate üle.

Meid peaks rahustama see, et oleme riigis jõudnud arusaamisele, et õhu müümine kinnisvaras ja küsitava väärtusega transiit ei ole SKP-d paisutavate numbritena tõsiselt võetavad.

Peaks rõõmustama ka see, et mõnigi ettevõtja, kes on oma äri nihverdamisega üles ehitanud, lõpetab selle nüüd saabunud selginemise perioodil.

Rõõmustab see, et hakkab toimuma tihedam kontakt tulu- ja kulusektori vahel.

Rõõmustab ka see, et mõni pank jäi sellel eufooria-aastal „kaineks” ja meil on nüüd vähemalt kellegi peale loota.

Rõõmustab see, et mõned ettevõtted oskasid vaadata sellel 2007-l eufooria-aastal tulevikku ja tegid õigeid otsuseid ja nende ettevõtete töötajad seisid ka siis kindlalt jalul. Nüüd on võimalik nende ettevõtete töötajatega koostööd teha!

Rõõmustagu meid ka see, et meie valitsuses on ikka ainult inimesed, mitte üliinimesed, nii nagu meie peaministrist on tahetud teha kogu Euroopa finantsmajanduse põhjalaskja.

Rõõmustagu see, et ei ole ka üliinimest, kes suudaks nagu nõiaväel parandada Eesti, seega siis kogu Euroopa majandust, kelle olemasolu üritatakse küll igal moel tõestada.

Majandus on protsess, kus toimivad tõusud ja langused. Langusperioodil on kõik valitsejad halvad ja tõusuperioodidel vastupidiselt head. Loodame, et seaduspärasel tõusuperioodil ei tule uued valitsejad, kes siis teenimatult oma nimel kasu lõikavad.

Rõõmustagem, et möödas on see arukaotamise 2007. aasta! Oleme rõõmsad, et on möödas ka see arusaamisteni jõudmise 2008. aasta! Hea, et käsil on läbipressimise ja enese võimekuse tõestamise 2009. aasta.

Rõõmustage, et on eesmärk saada rikaste riikide hulka. See tähendab ka rikkust meile, kes me riigi moodustame.

Peame lootma, et riigi administratsioonini jõuab teadmine, et rikkaks saab mõtestatud ja majanduslikult perspektiivsete investeeringutega. Rikkaks ei saa odavalt ostes! Majanduslikult arenenumat tulevikku silmas pidades peavad olema ka riigiametnikud haritud ja vastutusvõimelisemad. Haritust ei saa hinnata ainult aritmeetika oskamisega odavat hinda kokku arvutades.

Rõõmustagem aga jälle, et meie riigi administreerivas süsteemis eksisteerib hulk asutusi, kus on juba taibatud, et tulevikku investeerides on tagatud areng ja ka vastutus. Nendele toetudes ei olegi täna meie riigi tulevik nii tume, kui seda paista tahetakse lasta.

Loodame, et ka seadusetegija aitab sellele arengule kaasa ja kaotab riigihanke seadusest odava hinna mõiste.

Tunneme rõõmu, et oskame ehitada ning luua ja teame, et see, kes laamendab ja lammutab, ei loo ega ehita kunagi midagi.

Tunneme rõõmu, et oskame vaadata tulevikku ja mõtleme juba täna, kuidas saavutada arengu stabiilsus. Selleks on vaja, et väärtustaksime oma tööd; et meie valitsus oleks stabiilne; et meie seadusandlus ei oleks muudetav igasugustes poliitilistes tõmbetuultes; et meil oleks ühtne raha Euroopas, mis tagab majandusliku stabiilsuse tulevikus ja vähendab meie ebakindlust raha väärtuse muutumise ees.

Tunneme endis jõudu ja vajadust hoida kokku, millestki loobuda ja pidada vastu nendele muutustele mis tagavad meile kindlustatuse tulevikus.

Rõõmustagu meid see, et meist kõigist sõltub, millises Eestis me elame 2010. aastal.

Rõõmustage, et teil on tervist ja saate teha tööd. Rõõmustagu teadmine, et kogetud raskused teevad tugevamaks ja hädaldamisega väljendame oma nõrkust.

Rõõmustage, et oleme tegemas läbi õppetundi oma elu raskel teel; et oleme saanud targemaks, teame, kuidas edasi minna ning kuidas olla tugevasti kahe jalaga maa peal.

Meie riigis, siin Eestis ei ole mõttelt nõrku inimesi! Julgustagu teid olema ka füüsiliselt tugevad see, kui vaatate nende inimeste tahtejõudu ja visadust, kes õpivad käima, kui nad on kaotanud selle võime läbi õnnetuse. Või neid ratastoolis inimesi, kes teevad tööd, et olla ühiskonnas vajalikud.

Rõõmustage, et teil on jalad ja käed. See teeb teile lihtsamaks investeerida oma jõudu ja mõistust ühiskonna tulevikku.