Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Eesti Rahva Muuseumi töötajad alustasid kõndimist fotograaf Johannes Pääsukese radadel

Eesti Rahva Muuseumi töötajad alustasid kõndimist fotograaf Johannes Pääsukese radadel

Prindi see artikkel
14. juuni 2009

Johannes Pääsuke 1909.a (foto: ERM)

Johannes Pääsuke 1909.a (foto: ERM)

Täna hommikul alustasid Tiina Tael (ERMi peaarhivaar) ja Piret Õunapuu (ERMi teadur-kuraator) kõndimist radadel, millel käis tuntud fotograaf Johannes Pääsuke 96 aastat tagasi.

Juunis 1913, seega 96 aastat tagasi, alustas Johannes Pääsuke (koos reisikaaslase H. Volteriga) Eesti Rahva Muuseumi lähetusel oma ligi kahekuist rännakut, mis algas Narvast ja viis mööda Põhja-Eesti rannikut läbi Keila, Haapsalu ning Lihula Muhu- ja Saaremaale. Suur osa teekonnast käidi jalgsi, kaasas raske filmi- ja fotovarustus ning muu reisiks tarvilik. Muuhulgas korjati veel vanavaragi ja Pääsuke ei unustanud oma kirjades lisamata näpunäiteid tulevastele korjajatele.

Tiina Tael ja Piret Õunapuu plaanivad kõndida 10 päevaga Narvast Tallinna alla. Kui Pääsuke ja Volter läksid vahepeal Rakverest edasi rongiga, siis Tael ja Õunapuu loodavad minna kogu tee mööda põhjarannikut jalgsi. Piret Õunapuu nentis: „Kui Pääsukese päevikus oli kirjas, et kogu aeg oli tee tuuline ja vihmane, siis on karta, et meid ootab sama.”

Täna õhtust võib teel olijate päevikut jälgida veebi vahendusel: jalgsieestimaal.blogspot.com

Eesti fotograaf ja esimene elukutseline filmimees Johannes Pääsuke (1892 – 1918) töötas fotograafina peamiselt ERMi kaastöölisena ja peaaegu kogu tema fotopärand on hoiul ERMis (1134 fotot ja veidi vähem klaasnegatiive). Pildistused on näiteks maainimestest ja ehitistest mitmelt poolt Eestist ning ka Tartu kesklinna- ja agulivaateid aastast 1914. Loe Pääsukesest veel: www.erm.ee/?node=378

Allikas: Eesti Rahva Muuseumi 14.06.2009 pressiteade