Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / 15. juuni – püha Vituse, märtri mälestuspäev

15. juuni – püha Vituse, märtri mälestuspäev

Prindi see artikkel
15. juuni 2009

vitusPüha Vitus oli vaga Sitsiilia poiss. Ta sündis umbes aastal 290. Vitus oli paganliku Sitsiilia senaatori poeg, kes oma hoidja Kreszentia ja selle abikaasa, poisi õpetaja Modestuse mõjul ristiusku pöördus. Sellega kutsus noor mees esile isa viha, kes üritas võimude abiga sundida poega usust taganema. Vitusel õnnestus koos Kreszentia ja Modestusega maalt põgeneda.

Roomas olevat Vitus imelisel kombel tervendanud keiser Diokletianuse poja. Kuna Vitus keeldus selle järel paganlikele jumalatele ohverdamast, piinati ta surnuks. Legendi kohaselt saabus poisile märtrisurm siis, kui teda keedeti õlikatlas. Tema surma-aastaks märgitakse aastat 303 ning surmakohaks Lucania’t Itaalias.

Püha Vituse säilmed asuvad Prahas, püha Vituse katedraalis.

Usutakse, et püha Vitus tervendab langetõbiseid ja silmahaigeid ning et ta kaitseb koerte ja madude hammustuste eest. Kunstis kujutatakse Vitust väga sageli kukega. Püha Vitust peetakse vaseseppade (Vitus suri ju vaskkatlas), näitlejate, tantsijate, samuti viljatute naiste ja hüsteerikute kaitsepühakuks. Tema patronaaži all on Böömi- ja Saksimaa, Pommer, Corvey ning Sitsiilia.

Allikad: www.ekklesia.ee/parnuimmaanuel; internetiallikad